دیوار سبز چیست؟ مزایا و معایب، انواع آن، کاربردهای آن، روش های نصب

مکان شما:

ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در مورد دیوار سبز پاسخ دهیم.

دیوار سبز چیست؟

 دیوار سبز یا همان green wall، دیواری است که پاره ای از آن دارای پوشش گیاهی است و در ابعاد متفاوت امکان پذیر می باشد و به صورت عمودی درکنار یکدیگر قرار گرفته اند.
دیوار سبز جزء زیبا ترین طرح های فضای سبز می باشد که نمای بیرونی سازه را زیبا تر می کند. همچنین از دیوارهای سبز برای فضا زیبا سازی و ایجاد فضا زیست محیطی بکار می رود. بلند ترین دیوار سبز داخلی هدیش مال است به ارتفاع ۲۱ و عرض ۶ متر واقع در هروی تهران که در لابی این مجموعه قرار دارد.

به طور کلی دیوار سبز به دو دسته تقسیم می شود.

 • دیوار سبز طبیعی
 • دیوار سبز مصنوعی
دیوار سبز در طراحی لند اسکیپ

دیوار سبز طبیعی

دیوار سبز سنتی
 بر روی دیوار متصل شده و گیاهان روی سطح نما در حال حرکت هستند در این نوع از دیوار سبز ریشه گیاهان رونده در زمین قرار دارد و شروع به بالا رفتن می کنند.
دیوار سبز دو پوسته (پوسته  سبز)

در این سیستم گیاه طبیعی توسط یک سازه ی نگهدارنده به دیواره ی ساختمان متصل می گردد و انواع روش آن، دیوار سبز مدلاور، دیوار سبز کابلی، دیوار سبز شبکه ای، دیوار سبز هیدروپونیک و نمد پلیمری می باشد.

دیوار سبز طبیعی

دیوار سبز مصنوعی

نگهداری دیوار سبز با استفاده از گیاهان طبیعی بسیار پر هزینه و دشوار است. امروزه تقریبا از تمام پدیده های طبیعی، نوع مصنوعی آن نیز ساخته شده است؛ مانند چمن، آبشار، رودخانه و… به همین دلیل ایده ساخت انواع مصنوعی آنها مطرح شد. پیشرفت علم شیمی و صنعت پتروشیمی باعث تولید متنوع محصولات دیوار سبز مصنوعی گردید. گرین وال مصنوعی جایگزینی ایده آل برای دیوار سبز طبیعی است.

تاریخچه دیوار سبز

دیوار سبز ترکیب معماری با گیاهان و طبیعت است. پیشینگی و سابقه دیوار سبز متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد و باغ های متعلق به بابل بر می گردد. دیوار سبز از طریق استنلی هارت، در دانشگاه ایلینوینز او را با شامپاین در سال ۱۹۳۸ – ۱۳۹۱ اختراع شد در سال ۲۰۱۲ بزرگ ترین دیوار سبز که ۲۷۰۰ متر مربع را پوشش می داد و در مرکز قرار داد بین المللی caboslos قرار گرفته نخستین دیوار های باغ های معلق افسانه ای بابل است دیوار سبز در کشور های آسیای شرقی و آمریکای شمالی به عنوان عنصر جدید و در حال .رشد نمایان شده است.

مزایا دیوار سبز

 • ابداع سایه در تابش نور خورشید (حفاظت از ساختمان در برابر نور و عوامل جوی)
 • زیبا سازی فضاهای داخلی و یا خارجی
 • عایق حرارتی(ذخیره انرژی گرما و سرما)
 • کاهش آلودگی صوتی
 • سیسیتم آسایشی
 • جدا سازی فضا داخلی و خارجی
 • ایجاد زیست گاه گونه های گیاهی و جذب پرندگان

نگهداری و طول عمر دیوار سبز

به طور کل دیوار های سبز چون به شکل عمودی اجرا می شوند به همین علت گرد و غبار کمتری روی آنها می نشیند و در نتیجه به گردگیری و تمیز کردن کمتری نیاز دارند و تمیز کردن آنها با آب و مواد شوینده معمولی امکان پذیر است.

به طور میانگین گیاهان مصنوعی تا ۲۵ سال دوام می آورند در صورتی که سیستم دیوار طبیعی یک سال طول خواهند کشید و سپس باید جایگزین کرد.

معایب دیوار سبز

 • در این مجموعه ما آمده ایم معایب دیوار سبز را به دو دسته تقسیم کرده ایم تا به صورت جداگانه برسی کنیم:

۱.دیوار سبز مصنوعی

 • آلودگی‌ها و ذرات معلق را گیر نمی‌اندازد.
 • بوی سرسبزی و طراوت و حس طبیعت را منتقل نمی کند.
 • پروسه خنک شدن طبیعی را ارتقاء نمی‌دهد.

۲.دیوار سبز طبیعی

 • رشد حشرات موذی
 • رسیدگی و مراقبت دائمی
 • الرژی به گل و گیاه
 • سازه دیوار سبز با وجود مراقبت دقیق شما از گیاهان دچار اختلال می شود
 • عدم تطابق با استاندارد های طراحی فضا و سازه

فراموش نکنید که در نهایت تصمیم گیرنده اصلی شما هستید. بهتر است قبل از هر کاری مزایا و معایب دیوار سبز را به خوبی برسی کرده و قیاس کنید، تنها در این صورت است که می توانید انتخاب صحیح داشته باشید. هدف ما از بیان معایب دیوار سبز این نیست که شما را به کاری وادار یا از کاری منع کنیم ما به دنبال بیان معایب دیوار سبز مصنوعی و طبیعی آن به صورت جداگانه هستیم.

نصب دیوار سبز

اجرای دیوار سبز به وسیله پیچ، میخ، منگنه صنعتی، بست فلزی، چسب، سیم مفتول و… بر روی دیوار نیز انجام می شود؛ همچنین می توان از عناصر ساختار پلاستیکی، چوبی و فلزی پیش ساخته به عنوان بستر سخت نصب پنل دیوار سبز مصنوعی و تایل دیوار سبز مصنوعی استفاده نمایید و بعد آنها را با بست کمربندی ثابت سازی کنید دیوار های سبز را می توان با قیچی یا کاتر برش داده و با متریال های دیگر نیز ترکیب و آمیخته کرد .

نصب دیوار سبز مصنوعی در دکوراسیون داخلی رستوران متل قو

فنس چمنی چیست؟ مقایسه آن با دیوار سبز

فنس چمنی فنس چمنی برای آرامش و آسودگی در اطراف باغ ،ویلا و… و همچنین برای زیبایی و جاذبه فضا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنس چمنی، تلفیقی از فنس فلزی ساخته شده از مفتول و الیاف برگ‌ مانند و سبز رنگ است، که امروزه برای جداسازی و محصور کردن فضاها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع فنس چمنی

فنس های چمنی از نظر نوع و بلندی الیاف معمولا دچارتغییر قرار نمی گیرند و ویژگی بافتی و فنی الیاف آن ها ثابت وپابرجا است. تنها ممکن است گاهی در رنگ بندی الیاف آن ها تغییراتی وجود داشته باشد. فنس چمنی در رنگ های مختلفی تولید می شوند. مثلا رنگ زرد، قرمز و… ولی بیشترین رنگی که استفاده را دارد؛ فنس چمنی سبزرنگ است. فنس ها در دو طیف سبز تیره و روشن موجود است. بلندی الیاف فنس از بدنه مفتول به ۳.۵ سانتی متر می رسد که کاور بسیار خوبی بر روی مفتول ایجاد می کند. معمولا انواع فنس چمنی در اندازه شبکه ی فنس آن ها که به نام چشمه نام گذاری می شود، دسته بندی می شوند. خانه چمن دو محصول فنس چمنی با چشمه ۴ در ۴ و چشمه ۵ در ۵ عرضه کرده است مفهوم فنس چمنی چشمه ۴ این است که  شبکه فلزی متشکله این فنس چهارخانه هایی به ابعاد ۴ سانتی متر در ۴ سانتی متر. فنس چشمه ۴ چهارخانه های کوچک تری دارد و پوشش دهی بهتری نسبت به فنس چمنی چشمه ۵ دارد. از نظر قیمتی فنس چشمه ۴ نسبت به فنس چشمه ۵ گران تر است.

کاربرد فنس چمنی

 • دیوار کشی تراس
 • دیوار کشی سازه
 • استفاده در فضا هایی همانند استخر و باشگاه
 • استفاده از آنها در مبلمان شهری
 • برای پارتیشن بندی

مزایا فنس چمنی

 • ضد پوسیدگی و ضد حشره
 • نصب ساده وزمان اندک
 • عبور باد و نور
 • طبق سلیقه و سفارش مشتری در ابعاد مختلف اجرا می شود.
 • عدم تغییر رنگ در برابرنور خورشید

طریقه نصب فنس چمنی

فنس چمنی از جنس فولاد گالوانیزه و به صورت مفتولی تولید می شود و سپس به یکدیگر بافته می شوند در قالب این فنس ها چمن های مصنوعی به کار رفته به همین علت به فنس چمنی شناخته شده، چمن هایی که در تولید فنس چمنی به کار رفته از الیاف پی وی سی تولید شده است.

روش نصب فنس چمنی بسیار ساده است و به وسیله سیم‌های گل کاری (تزئین گل) به محل مورد نظر شما همچون پایه آهنی یا نرده نصب می گردد.

روش نصب فنس چمنی

قیمت فنس چمنی

فنس های چمنی در ایران یک کالای مونتاژی است. الیاف این محصول که از جنس پی وی سی میباشد باید در برابر شرایط مختلف آب و هوایی (آفتاب و گرما شدید) مقاوم باشد. قیمت فنس چمنی نسبت به فنس های عادی تا حدودی بالاتر است فنس چمنی نسبت به دیگر روش های حصار کشی که می تواند از مصالح ساختمانی ارزان ترباشد.

کلام آخر

دیوار سبز ایده ای بسیار قدیمی است و تنها برای سرسبز کردن و پوشاندن سطوح خارجی ساختمان ها نیست بلکه گیاهان در طرح‌های ساختمانی، بخشی از ترفند و شیوه پایدارِ بازسازی شهری به حساب می آیند و مقاوم‌ سازی ساختمان‌ها را به حداکثر می‌رسانند.
ثابت شده است دیوارهای سبز می توانند در سلامت و بازسازی محیط شهری و پیشرفت عملکرد ساختمان ها نقش داشته باشند. دیوار سبز برای یک پروژه خاص مناسب است، نه تنها به ساخت و ساز و محدودیت های آب و هوایی بلکه به اثرات زیست محیطی اجزا بستگی دارد. سلامت عملکرد و نتیجه ساختمان ها و مقایسه تأثیرات زیست محیطی این سیستم ها با بقیه راه حل های ساختمانی می تواند منجر به افزایش کاربرد آنها در ساختمان ها شود و در نتیجه منجر به کاهش در هزینه این سیستم ها شود.
فنس چمنی با ساختاری شبیه به دیوار سبز می تواند در کنار چمن مصنوعی تزئینی، یکی از بهترین گزینه‌های زیباسازی شهر باشد و یک فضای زیبا و دل ‌باز را از حصارکشی‌های اطراف‌ به شما هدیه کند.

مجموعه ایماژ دارای یک تیم متخصص و با انگیزه در زمینه طراحی می باشد؛ برای دریافت مشاوره رایگان در ارتباط با ساخت دیوارسبز داخلی و خارجی تماس حاصل فرمایید.

در twitter به اشتراک بگذارید
Twitter
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در email به اشتراک بگذارید
Email
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر

دیوار سبز چیست؟
دیوار سبز چیست؟ مزایا و معایب، انواع آن، کاربردهای آن، روش های نصب

ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در مورد دیوار سبز پاسخ دهیم. دیوار سبز چیست؟  دیوار سبز یا همان green wall، دیواری است که پاره ای از آن دارای پوشش گیاهی است و در ابعاد متفاوت امکان پذیر می باشد و به صورت عمودی درکنار یکدیگر قرار گرفته اند. دیوار سبز جزء…

ادامه مطلب
استفاده از ترمووود در کنار استخر روباز در روف گاردن
ترمووود چیست؟ مزایا و معایب، روش های نصب

ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما در مورد ترمووود پاسخ دهیم. ترمووود چیست؟ یک نوع از چوب خاص است ک با دستگاه های پیشرفته حرارتی، فرآورده می‌شوند. برای فرآوری چوب ترمووود، از ترکیب های شیمیایی استفاده نمی‌شود. مقاومت بالای ترمووود نسبت به گرما، سرما، حشرات، کپک و قارچ سبب شده است توجه…

ادامه مطلب
استفاده از پارکت در فضای نشیمن
پارکت و لمینت چیست؟ مزایا و معایب

پارکت و لمینت چیست؟ یکی از اصلی‌ترین تغییرات، در فضای داخلی خانه هرکس که می‌تواند روی حال و هوای دکوراسیون نیز تاثیر زیادی داشته باشد، تعویض متریال کف است. اگر پوشش کف به درستی انتخاب شود می‌تواند هارمونی خاصی با مبلمان، نورپردازی و در کل دکوراسیون خانه پیدا کند و محیطی گرم و صمیمی را…

ادامه مطلب
سقف های اینتل دک intelldeck
سقف اینتل دک intelldeck

سقف اینتل دک چیست؟ با گذشت زمان و پیشرفت علم معماری و صنعت ساختمان، تنوع در سقف ها زیاد شده است و انتخاب بهترین نوع آن همواره مورد بحث مهندسان بوده است. سقف تیرچه و بلوک رایج ترین سقف در بین مردم می باشد که در اغلب پروژه ها استفاده می شود؛ اما ایراد آن…

ادامه مطلب